Zakłady Grupy Fiat – Chrysler w Polsce

Zakład Tychy Fiat Auto Poland (Tychy)

Produkcja: Fiat 500, 500 Abarth, Lancia Ypsilon, Ford Ka

Zajmuje 2,4 mln m² powierzchni, z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m². Jest jednym z największych zakładów produkcyjnych w Europie. Z jego linii montażowych co 35 sekund zjeżdża jeden samochód. W zakładzie pracuje obecnie prawie 3 400 osób, a dodatkowo na jego terenie znajduje się 56 firm świadczących usługi na rzecz fabryki. To prawdziwe miasteczko przemysłowe.
 
W 2013 roku w Zakładzie Tychy wyprodukowano 295 700 samochodów, w tym 174 183 Fiatów 500, 8 512 Abartów 500, 61 361 Lancii Ypsilon. Oprócz modeli Grupy Fiat – Chrysler produkowano także Forda Ka.

 

Fiat Powertrain Technologies Poland (Bielsko-Biała)

Produkcja: silniki wysokoprężne Multijet 1.3 SDE, silniki benzynowe TwinAir 0.9 SGE

Od chwili powstania (w 2003 roku) zakład – który obecnie zatrudnia ponad 1 100 osób – wyprodukował ponad 5,5 mln silników. Są to jednostki Turbo Diesel 1.3 Small Diesel Engine (od 2003 r.) oraz dwucylindrowe silniki benzynowe z innowacyjnym systemem TwinAir (od 2010 r.). Obie jednostki – w rok po debiucie – zostały uhonorowane tytułem „International Engine of the Year”.

 

Zakłady Magneti Marelli w Polsce

Magneti Marelli rozpoczęła w Polsce działalność w 1992 roku po przejęciu zakładów komponentów samochodowych od FSM. Obecnie prowadzi w Polsce produkcję w pięciu zakładach (wykaz poniżej), w których zatrudnia około 2 700 pracowników.
 
Produkcja polskich zakładów Magneti Marelli:

- Magneti Marelli Poland (Sosnowiec) – oświetlenie samochodowe

- Magneti Marelli Poland (Sosnowiec) – układy wydechowe

- Magneti Marelli Suspension Systems Bielsko (Bielsko-Biała) – zawieszenia, amortyzatory

- Plastic Components Fuel Systems Poland (Sosnowiec) – systemy zasilania paliwem, zbiorniki

- Plastic Components and Modules Poland (Sosnowiec) – deski rozdzielcze, zderzaki

 

Teksid Iron Poland (Skoczów) – odlewy żeliwne

Zajmuje się produkcją odlewów z żeliwa szarego i sferoidalnego, głównie na potrzeby motoryzacji. W 2013 roku spółka Teksid Iron Poland zatrudniała ok. 500 pracowników. Roczna zdolność produkcyjna zakładu szacowana jest na 73 000 ton odlewów.
 
Comau Poland (Tychy) – produkcja i obsługa urządzeń dla przemysłu samochodowego

Spółka rozpoczęła w Polsce działalność w 1998 roku. Zakład w Tychach (200 pracowników) zajmuje się utrzymaniem ruchu maszyn i urządzeń przemysłowych. Wykonuje instalacje, remonty, naprawy, przemieszczenia maszyn i linii produkcyjnych, projektuje i wykonuje przyrządy dla przemysłu samochodowego.